להתלבש נכון לפגישה עסקית

מיתוג נכון מכיל פנייה מכוונת ומחושבת אל כל החושים בייצוג הולם של המותג אל קהל היעד האידאלי – מלוגו וצבעי מותג ועד מסרים מילוליים וויזואלים גלויים וסמויים – כולם פונים אל קהל היעד הפוטנציאלי – אל מקבל ההחלטה – לרכוש את המוצר או השירות של המותג.

בעסקים קטנים, לרוב בעל העסק הוא גם פני המותג, ופה חלקינו "נופלים".

במהלך שני עשורים ויותר, בהם אני מלווה בעלי עסקים גדולים וקטנים וגם צופה בהם מהצד במפגשים עסקיים גיליתי, שחלק מקפידים על הופעה עסקית מכבדת וחלק לא מיחסים לכך חשיבות גדולה, ולכן מפשלים ופוגעים במו ידיהם בסיכוייהם להשאיר רושם טוב ונכון – כזה שיגרום לצד השני לרצות לעשות איתם עסקים.

החלטתי לרכז עבורכם טיפ עיסקי של עשה ואל תעשה – לגברים ולנשים, בבואכם לפגישה עסקית מכף רגל ועד ראש. נכון שלכאורה אין הלבוש קשור בקשר ישיר למיתוג, אך אני מוצאת שכל הנראות של בעל העסק משפיעה על המיצוב העיסקי ולכן על קבלת ההחלטה של שותפו לפגישה.

שנתחיל?

נתחיל בקצוות ונעבור את כל הגוף – מכף רגל ועד ראש:

שיער:

גברים בשיער ראש או זקן פרוע, שמועד התספורת חלף עבר ממזמן או נשים בעלות קצוות מפוצלים, שורשי שיער חשופים מצבע או שיער פרוע שאינו מסודר – ישאירו רושם של הזנחה ורשלנות.

הקפידו על שיער מסודר, מסופר ומטופח.

אצבעות וציפורני ידיים:

לחיצת היד היא לרוב המפגש הראשון ולעיתים המגע היחיד המתקיים במפגש עסקי. הקפידו על ידיים וצפורניים נקיות ומטופחות.

גברים – גזזו ציפורניים בצורה אחידה, טפלו בעור יבש סביב הצפורניים והמנעו מכסיסה.

נשים – טפחו ציפורניים והמנעו מצפורניים ארוכות מאוד או לק בדוגמאות וצבעים משוגעים. צפורניים צבעוניות וארוכות מדי מושכות את מבט ויסיטו את תשומת הלב מהמסר שאותו תרצו להעביר בשיחה.

הקפידו להתקשט במעט תכשיטים – טבעת אחת בכל יד לכל היותר, שעון או צמיד (ולא גם וגם). ריבוי טבעות ו/או צמידים ירעישו בזמן תנועות ידיים בשיחה וימשכו את תשומת הלב מדבריכן.

אצבעות רגלים ונעלים:

גברים – בשום אופן ולא משנה מה מזג האויר – אף פעם אל תגיעו לפגישה עסקית בסנדלים.

אצבעות רגלים חשופות בסנדלים לפגישה עסקית משדרות חוסר כבוד וזלזול.

אם אתם בעלי מקצוע חופשי מהתחומים המסורתיים (משפטים, חשבונאות, ייעוץ וניהול) הקפידו על נעלים קלאסיות בצבע אחיד וכהה כך תשרו על בן שיחתכם תחושת ביטחון, מקצועיות ורצינות. אם אתם בעלי מקצוע מתחומים יצירתיים (עיצוב גרפי, אדריכלות, מוסיקה וכו') תוכלו לבחור בנעליים עם קריצה עיצובית, כאלו שיגידו "אני רציני ומכבד ויש לי גם אמירה אישית ייחודית".

הקשר בין גרביים למכנסים:

בעיקר לגברים (אבל לא רק) – אורך המכנסיים צריך להגיע עד מרכז העקב כשאנו עומדים. כשנשב לעולם יעלה מכנס כלפי מעלה ויחשוף את הגרבים. כדי לא למשוך תשומת לב מיותרת לאיזורים שאינם תורמים לשיחה, ובכדי לשדר הקפדה ותשומת לב לפרטים הקטנים הקפידו לגרוב גרב גבוהה – כזו שתסתיר את שוק הרגל (השעירה :). בחרו בגרביים בצבע אחיד חלק. צבע הגרב צריך להיות תואם לצבע הנעל או לצבע המכנס.

נשים – גרב דקה (ניילון) בצבע גוף – תמיד תפתור לכן את ההתלבטות לגבי צבע הולם.

מכנסיים:

לפגישות עסקיות משמעותיות עם בעלי תפקידים בכירים – בחרו במכנסי בד (כותנה, פישתן, צמר – בהתאם לעונת השנה). את מכנסי הג'ינס השאירו למפגשים חברתיים או לימי עבודה שאינם כוללים פגישות משמעותיות.

אם כבר בחרתם בג'ינס העדיפו תמיד ג'ינס בגוון כהה – שחור, אפור כהה או שחור. לעולם אל תגיעו במכנס ג'ינס משופשף, קרוע, פרום או מקומט – גם אם זה שיא האופנה ושילמתם הון עתק על הדגם הזה…

גינס בהיר ומשופשף ישים אתכם בשורה אחת עם העשירונים התחתונים באוכלוסיה ואתם רוצים לשדר הצלחה!

חולצה – מה שיושב לך על הלב:

החולצה היא הפריט הבולט ביותר לעיניים של בן שיחתכם לכן הקפידו על מסר של שקט, רוגע וביטחון. תוכלו לעשות זאת (גברים ונשים) ע"י בחירת חולצה בעלת צבע אחיד, או בעלת טקסטורה עדינה. העדיפו חולצה מכופתרת לפגישות משמעותיות וחולצה בגיזרת פולו (לגברים) על פני טישרט. נשים – המנעו ממחשופים עמוקים או חולצות צמודות מדי, ותמיד תמיד(!) לבשו חזיה. בכל מקרה בחרו חולצה שבה תרגישו נוח להתנועע.

אם בחרתם בחולצת פסים – בדקו שעובי, צפיפות וקונטרסטיות הפסים יהיו כאלו שלא ירצדו בעיני המסתכל. בכלל המנעו מחולצות בעלות טקסטורה גדולה החוזרת על עצמה, משבצות צבעוניות או ריבוי צבעים.

צבעים מעבירים מסר ללא מילים:

לכל צבע יש משמעות ומסר תת הכרתי שהוא מעביר למוח האנושי ללא צורך במילים.

אם תדעו את משמעות המסר – תוכלו להשתמש בו לטובתכם.

אין צורך להתלבש בצבע המסר שאתם רוצים להעביר בצורה מוגזמת. לרוב מספיק בגד בגוון ניטרלי עם אביזר בצע המסר, לנשים למשל – שמלה בצבע אפור כהה עם סיכת דש או שרשרת אדומה תעביר מסר של עוצמה, אבל חולצה בצבע אדום מלא – תעביר מסר של אגרסיביות ובוטות. גברים יכולים להשתמש בנגיעות צבע באביזרים כמו – רצועת שעון יד, עט, צעיף גברי או משקפים.

*כל ההמלצות הללו ניתנות ככללי אצבע. רצוי ומומלץ לבדוק כל מקרה לגופו – אופי האדם, מקצועו והאישיות איתה מתקיימת הפגישה.

אבל תמיד תמיד – חשוב להרגיש נוח ולהיות "אתם" בתוך הלבוש שלכם… אז לפגישה הבאה התלבשו בהנאה ועשו עסקים טובים!

עוד על משמעות הצבעים אפשר לקרוא במאמר כאן.

אם מעניין אותך לבדוק את התאמת הלבוש שלך לאופי העסק והמיתוג הנכון עבורך, אני פה בשבילך.