אריזות שמוכרות יותר – מה יגרום ללקוח לקחת דווקא את המוצר שלך?

עיצוב אריזה למוצר משפיעה בצורה דרמטית על הנראות, המיתוג והמיצוב של המוצר ועל היכולת שלו להפוך למותג. כדי שלקוח יעדיף מוצר אחד על פני מוצר אחר על המדף – משהו מתוך עיצוב האריזה צריך למשוך את תשומת ליבו. המשהו הזה יכול להיות אריזה מיוחדת ולא שגרתית ביחס למוצרי המדף האחרים (תהליך משותף עם מעצב מוצר), עיצוב גרפי ייחודי לאריזה, צבעוניות מיוחדת ושונה מהמקובל בקטגוריה, אך בכל מקרה העיצוב הגרפי של האריזה צריך לתת מענה מלא עד כמה שניתן לשלוש שאלות היסוד:

1. מי קהל היעד של המוצר – האם מוצר פרימין יוקרתי או עממי (או כל דבר באמצע)

2. מה אנו רוצים לשדר ללקוח הפוטנציאלי דרך עיצוב אריזת המוצר – או מה הערך המוביל של המוצר (למשל, נוחות, יעילות, מהירות, אסטתיקה, טבעיות וכו')

3. למה שיקנו? מה הבידול והייחודיות של המוצר שלנו – או על איזה צורך / בעיה הוא נותן פתרון שמוצרים אחרים לא נותנים פתרון כמו שהמוצר שלנו

כשיש לנו את התשובות לשלוש השאלות האלו, רק אז מתחילים בתהליך עיצוב האריזה למוצר. תהליך עיצוב שלוקח בחשבון את הבידול והמיצוב של המוצר, ייתן מענה מדוייק בצורה ובצבע, לטובת עיצוב אריזת מוצר שתבלוט על המדף, תזכיר ללקוח את הכאב, תתן הצעה לפתרון ולמניעת הכאב – ובכך תגרום להעדפה של המוצר הזה על פני אחרים בקטגוריה.

טיפים לבולטות האריזה על המדף:

היו ברורים בבחירת המסרים, הערכים והצבעים המובילים בעיצוב האריזה למוצר שלכם והפכו אותם לאסטרטגיה שיווקית יום-יומית.

תקשרו את המוצר בדרך לא צפויה, כזו שתתן תחושה של מותג שהוא אישיות מיוחדת ולא "מוצר יבש".

הדגישו צבע שיש לו זיקה לתחום, או לחליפין – אנטי זיקה מוצהרת, השתדלו להשתמש בגוונים ברורים, כאלה שהלוקח ידע לקרוא להם בשם.

שתי דוגמאות לעיצוב אריזות שהשתמש בכל האמצעים על מנת לבדל ולהתבלט בתחום על המדף התחרותי.

בשנת 2001 פרץ המותג יופלה של תנובה אל שוק היוגורטים עם פרי, בתהליך שנקרא 'המהפך האדום' ובו לקחו את המותג מערך הבריאות הנפוץ אצל המתחרים והשרישו את הערכים של כיף, הנאה, שמחת חיים ונועזות. עיצוב האריזות בלט בצבע אדום בוהק, שהיה אנטיתזה לגווני הלבן והכחול שהיו נהוגים אצל המתחרים.  שמות הטעמים הפכו כל מוצר לפרסונה עצמאית שגרמה לחיבור ריגשי אצל הלקוח כדוגמת אפרסק מאוהב, תות שובב, דובדבן אתלטי וכו'. גם בפרסום ובקידום המכירות שלוו ויזואלים יוצאי דופן ובלתי צפויים לקטגוריה כמו מלכת דרג-קווין, ילדה וכלב עם חיוך מוגדל ומובלט ודוגמן עם לשון ארוכה במיוחד…

דוגמה נוספת היא תהליך המיתוג שעבר המותג "ניקול" של חוגלה החל משנת 2006, שריכז את כל מותגי המשנה שהיו לחוגלה עד אותה עת תחת מטריה אחת של "טיפוח המטבח" ויצר חיבור אמוציונאלי לצרכנים באמצעות החיבור הרגשי שדיבר על ההבדלים בין נשים לגברים – הכל בצורה מחוייכת והומוריסטית. במסגרת המיתוג ערכו בניקול שינוי קיצוני, ובניגוד לנהוג בקטגוריה ה"נשית", עוצבו האריזות בצבעוניות דרמטית וגברית – שחור-לבן עם נגיעות צבע מעולמות התוכן המחוברים למטבח ולמוצר בחלק הלבן של האריזה. אי אפשר להתעלם מאריזות המוצרים שעל המדפים ולהבין בדיוק על איזה צורך עונה כל מוצר.

רוצה לשוחח איתי על הדרכים הנכונות ביותר לעיצוב אריזת המוצר שלך? צור קשר ונשוחח.